Laserowe usuwanie żylaków

Małoinwazyjne leczenie zabiegowe żylaków kończyn dolnych jest aktualnie złotym standardem w leczeniu tej choroby. Wartość tej metody podkreśla fakt, że zgodnie z rekomendacją Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (ESVS) jest to metoda pierwszego wyboru. Dla osób które rozpatrują laserowe usuwanie żylaków - czy warto zainwestować w zabieg, który nie jest refundowany przez NFZ, wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym tekście.

Spis treści

  1. Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?
  2. Metoda usuwania żylaków a znieczulenie
  3. Jaka jest skuteczność leczenia żylaków?
  4. Szybsza rekonwalescencja po laserowym usuwaniu żylaków
  5. Ile kosztuje zabieg laserowego usuwania żylaków?
  6. Laserowe usuwanie żylaków - podsumowanie<./a>

Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?

Metoda laserowej ablacji cechuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko poważnych powikłań jest niskie i praktycznie ogranicza się wyłącznie do przypadków zakrzepicy żylnej, która pojawia się rzadziej niż u jednego na 100 zoperowanych pacjentów. Laserowe usuwanie żylaków (EVLT) zaliczane jest do małoinwazyjnych metod wewnątrznaczyniowego leczenia żylaków. Oznacza to, że jej zastosowanie nie wymaga wykonania cięć na skórze, a włókno laserowe wprowadzane jest do żyły jedynie przez drobne nakłucie.

Choć statystyka wystąpienia zakrzepicy żylnej po operacji klasycznej jest podobna, to metoda ta niesie ze sobą dodatkowe ryzyka związane z koniecznością wykonania cięcia, w tym ryzyko krwawienia i infekcji. Ponadto czynnikiem wpływającym na stosunkowo niższe bezpieczeństwo operacji klasycznej jest rodzaj stosowanego znieczulenia.

Metoda usuwania żylaków a znieczulenie

Metoda laserowego usuwania żylaków swoje bezpieczeństwo zawdzięcza między innymi możliwości wykonywania zabiegów w znieczuleniu miejscowym. Dla porównania tradycyjna operacja żylaków nieodzownie wymaga zastosowania znieczulenia podpajęczynówkowego ("w kręgosłup"), a czasem nawet znieczulenia ogólnego ("narkoza"). Tego rodzaju znieczulenia są znacznie bardziej obciążające dla serca i układu oddechowego, Dlatego też pytanie, czy warto zdecydować się na małoinwazyjną metodę usuwania żylaków, jest szczególnie ważne dla osób starszych oraz osób obciążonych chorobami układu sercowo-naczyniowego lub układu oddechowego.

Jaka jest skuteczność leczenia żylaków?

Zarówno laserowy zabieg usuwania żylaków jak tradycyjna operacja kończyn dolnych mają taką samą, bardzo wysoką skuteczność przekraczającą 95%. Ponadto oba rodzaje leczenia mają na celu przede wszystkim usunięcie przyczyny powstawania żylaków, co umożliwia długotrwałe przywrócenie prawidłowego krążenia krwi w nodze. Dzięki temu częstotliwość nawrotów przy zastosowaniu tych metod jest relatywnie niska i wynosi 10-30% w ciągu 5 lat. Dla porównania zbiegi polegające na usunięciu żylaków bez pozbycia się przyczyny ich powstania skutkują częstością wystąpienia nawrotów dochodzącą do 75% pacjentów już w ciągu 5 lat. Rozpatrując więc laserowe usuwanie żylaków - czy warto podać się zabiegowi? Biorąc pod uwagę taką samą skuteczność metody przy lepszym profilu bezpieczeństwa można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco.

Szybsza rekonwalescencja po laserowym usuwaniu żylaków

Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść małoinwazyjnych metod usuwania żylaków jest długość rekonwalescencji. Po tradycyjnej operacji żylaków kończyn dolnych pacjent zmuszony jest do pozostania w szpitalu zwykle przez 1-2 dni po zabiegu. Rany pozostające po operacji wymagają też odpowiedniego czasu na gojenie, co powoduje, że pacjent najczęściej nie może wykonywać pracy fizycznej jeszcze przez długi czas po opuszczeniu szpitala, a okres ten może wynosić między 10 a 21 dni.

W przypadku nowoczesnych metod usuwania żylaków takich, jak zabieg laserowy, pacjent już około godzinę po zabiegu wychodzi do domu i może wykonywać samodzielnie wszystkie podstawowe czynności. Szybkość powrotu do pracy jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy oraz rozległości żylaków, jednak zwykle pacjent może wrócić do pracy już na drugi dzień po zabiegu. W niektórych przypadkach okres niezdolności do pracy może wydłużyć się do 7 dni.

Ile kosztuje zabieg laserowego usuwania żylaków?

W sektorze prywatnej opieki zdrowotnej zabieg laserowego leczenia żylaków jest zwykle tańszy niż tradycyjna operacja, a jego koszt wynosi odpowiednio:

  • 3500-4500 PLN za zabieg na jednej nodze
  • 5000-7000 PLN za zabieg na dwóch nogach jednocześnie.

Dla porównania koszt klasycznej operacji waha się w zakresie 4500-7500 PLN.

Pewną przewagą tradycyjnej operacji jest możliwość skorzystania z niej w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ. Operacyjne usuwanie żylaków wykonywane jest przez praktycznie wszystkie oddziały chirurgii szpitali powiatowych i miejskich. Podobne możliwości istnieją również w oddziałach klinicznych oraz szpitalach wojewódzkich, jednak tam czas oczekiwania na zabieg może być znacznie wydłużony.

Laserowe usuwanie żylaków - podsumowanie

Chcąc odpowiedzieć na tytułowe pytanie o laserowe usuwanie żylaków – czy warto zainwestować w tego typu zabieg, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki z tym związane. Leczenie laserowe to szybsza rekonwalescencja i mniejsze ryzyko powikłań. Dodając do tego skuteczność nie odbiegającą od skuteczności tradycyjnych metod leczenia odpowiedź na pytanie wydaje się prosta. Warto jednak pamiętać, że w wybranych przypadkach ze względu na rozległość oraz anatomię zmian żylnych zastosowanie nowoczesnych metod leczenia żylaków może nie być możliwe. Dlatego każdorazowo warto zasięgnąć opinii eksperta, a o doborze metody leczenia powinien decydować chirurg naczyniowy lub chirurg ogólny podczas wizyty kwalifikacyjnej.