SPIS TREŚCI



Skleroterapia



Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia to metoda leczenia małych żylaków oraz teleangiektazji zwanych również pajączkami naczyniowymi. Zmiany te mogą powodować dolegliwości bólowe, a przede wszystkim stanowią one defekty kosmetyczne i powodują niezadowolenie z wyglądu własnych nóg. Wykonanie zabiegu skleroterapii polega na zamyknięciu światła żyły poprzez podanie środka obliterującego do wnętrza żyły. Skutkiem tego działania jest sklejenie ścian żyły, przez co żyła ta zostaje wykluczona z krążenia oraz staje się niewidoczna. Skleroterapia stosowana jest często jako zabieg uzupełniający po zabiegu usuwania żylaków metodą laserowej ablacji lub tradycyjną metodą operacyjną.


Jakie są wady i zalety skleroterapii?

Główną zaletą metody jest fakt, że jest ona szybka, a pierwsze efekty widoczne są już po około dwóch tygodniach od zabiegu, gdy znika opuchlizna. Jest to metoda praktycznie bezinwazyjna, a co za tym idzie zupełnie bezpieczna. Na korzyść metody świadczy również jej bezbolesność, dzięki czemu podczas zabiegu pacjent nie musi być poddany znieczuleniu.

Wadą skleroterapii jest relatywnie wysoka częstotliowść nawrotów w przypadku leczenia pajączków naczyniowych. Oznacza to, że należy się spodziewać, że pozytywny efekt zabiegu będzie się utrzymywał przez okres od pół roku do dwóch lat.


Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?

Zabieg skleroterapii, jak każdy inny, wymaga uprzedniej kwalifikacji lekarskiej. Odbywa się ona na wizycie kwalifikacyjnej, podczas której lekarz bada pacjenta, przeprowadza wywiad oraz wykonuje diagnostykę dopplerowską układu żylnego za pomocą badania USG Doppler. Działanie takie ma na celu zdiagnozowanie przyczyn powstania pajączków oraz wykluczenie występowania aktywnej zakrzepicy żylnej, która to jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Wśród innych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii wymienia się:

  • zbyt duże żylaki - te zaleca się usunąć metodą laserowej ablacji lub tradycyjną operacją
  • zbyt małe pajączki - gdy teleangiektazja jest mniejsza niż średnica najmniejszej igły, wówczas dla takich pajączków metodą leczenia z wyboru jest przeskórne leczenie laserowe
  • brak wyleczonej przyczyny powstania żylaków - w takich przypadkach zaleca się usunięce żyły zasilającej żylaki metodą ablacji laserowej lub tradycyjną oparacją oraz zastosowanie skleroterapii jako zabiegu uzupełniającego


Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Zabieg sklerpterapii nie wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta poza zakupieniem oraz zabraniem ze sobą w dniu zabiegu zaleconej wcześniej pończochy/podkolanówki uciskowej. Podczas zabiegu miejsce przeznaczone do ostrzyknięcia jest dezynfekowane, a następnie lekarz za pomocą cieniutkiej igły podaje do wnętrza żyły środek obliterujący. W celu uzyskania najlepszych efektów środek obliterujący wprowadza się w miejsce, w którym zaczyna się siatka pajączka, co umożliwia dotarcie płynu do wszystkich odgałęzionych naczyń z jednego wkłucia. Naczynie przed podaniem środka powinno być opróżnione z krwi, co uzyskuje się poprzez wcześniejsze uciśniecie żyły lub przepłukanie jej solą fizjologiczną. Sam zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej i trwa od 20 minut do godziny zależnie od ilości koniecznych nastrzyknięć. Wartro zaznaczyć, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia. Zależnie od umiejscowienia ostrzykiwanych zmian po zabiegu zaleca się noszenie pończoch lub podkolanówek uciskowych.